Obrączki ślubne

Obrączki ślubne zazwyczaj kupowane są na całe życie. Bez wątpienia, są one w naszej kulturze symbolem miłości, wierności oraz jedności kochających się ludzi. Dlatego też, wybór obrączek ślubnych nie jest łatwym zadaniem. Ważny jest nie tylko wybór właściwego rozmiaru, ale również wzór, próba, kolor, jak i materiał, z którego są wykonane. Kolejny istotny aspekt stanowi wygląd obrączek ślubnych – należy się zastanowić czy mają być one klasyczne, nowoczesne a może romantyczne bądź designerskie.

Pierwszym krokiem, jaki powinna podjąć przyszła Para Młoda podczas poszukiwania i podejmowania decyzji dotyczącej obrączek ślubnych, jest odpowiedzenie sobie na podstawowe pytanie: co jest dla nas istotne, ponadczasowa klasyka czy chwilowa moda? Dopiero po odpowiedzeniu sobie na to ważne pytanie, powinni zagłębić się w szczegóły, to znaczy w wybór rozmiaru, kruszca etc.

Obrączki ślubne – klasyczne czy nowoczesne?

Praktyczne czy ładne? A może jedno i drugie? Obrączka ślubna musi nam się podobać, nie zapominajmy jednak, że musi być ona również funkcjonalna, gdyż będziemy ją nosić przez całe życie i nie może ona przeszkadzać w codziennych obowiązkach, funkcjonowaniu. Dodatkowo, im więcej ozdobników, żłobień oraz kamieni, tym częściej powinno się ją czyścić, jak i ich obecność może być bardzo problematyczna podczas ewentualnej zmiany rozmiaru. Inny aspekt stanowi fakt, iż ozdobne wzory obrączek ślubnych są bardziej efektowne i przyciągają uwagę – co dla niektórych jest istotne. Obecnie wybór obrączek jest bardzo duży – dziś bez trudu zamówimy nawet takie o własnym projekcie (ze stali damasceńskiej czy z elementami drewna). Dzięki temu każda para jest w stanie wybrać dla siebie idealną i wymarzoną biżuterię. Warto również wspomnieć, iż coraz więcej Narzeczonych decyduje się na całkiem różne obrączki ślubne, mające jedynie jakiś mały, wspólny element np. obrączka żony zdobiona jest pięknymi kamieniami, natomiast męża nie, albo obie obrączki są satynowe a różnią się kształtem i wielkością.

Jaki materiał obrączek ślubnych wybrać?

Współcześni jubilerzy prześcigają się w coraz to nowszych możliwościach wykonania obrączek. Najpopularniejsze i ponadczasowe są obrączki ślubne wykonane ze złota – złota żółtego i białego. Dostępne są również obrączki wykonane ze złota różowego, jak i dwukolorowe oraz platynowe czy tytanowe. Warto zauważyć, iż platyna wyróżnia się troszkę większą wytrzymałością na jakiekolwiek uszkodzenia aniżeli złoto. Warto, więc na samym początku określić, z jakiego kruszywa będą wykonane wasze idealne obrączki ślubne.
Bardzo ważne, co materiał, z jakiego obrączki będą wykonane, jest sposób, w jaki zostaną one wykończone – czy będą one matowe czy w połysku. Obie opcje posiadają zarówno wady, jak i zalety. Obrączki wykonane na wysoki połysk idealnie odbijają światło dzienne, a ten rodzaj wykończenia wydobywa z nich piękny odcień metalu. Ich wadą jest natomiast łatwość powstawania na nich zarysowań. Obrączki matowe są aktualnie bardziej modne i nowoczesne. Ich zaletą jest nietuzinkowy wygląd i troszkę „przydymiona barwa”. Natomiast z upływem lat nabierają one coraz więcej połysku. Zanim przyszła Para Młoda zdecyduje się na wybór bądź zakup wymarzonej obrączki, radzimy, aby wcześniej obejrzeć identyczne albo bardzo podobne na żywo.
Z praktyki jubilerskiej wynika, iż niejedna Para Młoda ma również ogromny problem z wyborem próby złota – o ile wybiera tradycyjnie złote obrączki. Wybór próby złota, uzależniony jest przede wszystkim kwestią gustu oraz funduszy, jakimi się dysponuje. Biżuteria wykonana z wysokiej próby złota, jak na przykład 750, będzie z pewnością o wiele bardziej wytrzymała i droższa aniżeli ta wykonana z próby niżej, to jest 585 lub 333.
Warto przypomnieć, iż prawie każde obrączki można poddać odrestaurowaniu po kilku lub kilkunastu latach – taką usługę wykona każdy ceniący się zakład jubilerski, przywracając obrączkom pierwotny wygląd.

Rozmiar obrączki ślubnej

Sprawą kluczową w wyborze obrączki ślubnej jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, ponieważ powinno się ją z łatwością założyć oraz zdjąć, lecz również nie może ona być zbyt luźna. Szukając najlepiej dobranego rozmiaru dla siebie, warto wybrać się do jubilera i zmierzyć serdeczny palec za pomocą specjalnego miernika. Powinno się przymierzyć obrączkę kilka razy, gdyż czasami po kilku godzinach zakupowego maratonu dłonie mogą być opuchnięte i zmęczone – wpłynie to na obwód palca, tym samym zafałszowując jego rzeczywisty rozmiar. Dodatkowo, w ciepłe lub upalne dni dłonie mogą być spuchnięte, natomiast w dni chłodne, należy odjąć od pasującego obwodu około pół rozmiaru. Kobietą zazwyczaj łatwiej i szybciej dobrać odpowiedni rozmiar obrączki ślubnej, gdyż mają one doświadczenie w noszeniu innej biżuterii.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *