Obowiązki świadka na ślubie i weselu

Świadkowie, to po Nowożeńcach i ich rodzicach, najważniejsze osoby podczas ślubu i wesela. Osoby pełniące tą funkcję, powinny być niezwykle pomocne, ale również dobrze przygotowane na każdą ewentualność, gdyż to właśnie one są tzw. „prawą ręką” Pary Młodej. Pełnienie funkcji świadka jest ważnym wyróżnieniem, jednak również potężnym wyzwaniem. Jakie są obowiązki świadka? O czym muszą oni pamiętać?

Rola świadka na ślubie i weselu

Na wstępie należy zaznaczyć, iż świadkiem może być jedynie osoba pełnoletnia, która posiada aktualny dowód osobisty. Najczęściej są to osoby mające status wolny, lecz nie jest to warunek konieczny – niezmienny wyznacznik. Świadkowie, jak już wspomniano, odgrywają bardzo ważną rolę, gdyż w wymiarze legislacyjnym, poświadczają złożoną przysięgę przez Parę Młodą. Podpisują się oni również pod sporządzonym aktem zawarcia związku małżeńskiego i to zarówno w Urzędzie Stanu Cywilnego, jak i w kościele (chyba, że ślub jest konkordatowy).

Zadania świadkowej i świadka

Obowiązki świadka zaczynają się długo przed ślubem i trwają przez całą noc przyjęcia weselnego oraz również po jego zakończeniu. Pierwszym obowiązkiem jest pomoc przy organizowaniu ślubu i wesela. Zabiegana przyszła Panna Młoda i Pan Młody, może nie mieć czasu, albo potrzebować pomocy przy niektórych organizacyjnych rzeczach. Do kolejnych obowiązków świadkowej i świadka należy zorganizowanie wieczoru panieńskiego oraz kawalerskiego. Zdarza się również, iż Nowożeńcy proszą o małą przemowę oraz wznoszenie toastów podczas wesela. Jakie ważne inne funkcje mają jeszcze świadkowie do spełnienia? Poniżej przedstawiamy najważniejsze i priorytetowe obowiązki świadków.

1) Wieczór panieński / wieczór kawalerski

Jednym z głównych obowiązków świadków jest zorganizowanie niezapomnianego i wyjątkowego wieczoru panieńskiego dla przyszłej Panny Młodej oraz wieczoru kawalerskiego dla przyszłego Pana Młodego. To właśnie po stronie świadków jest wybadanie preferencji, co do tego dnia oraz zaproszenie gości, jak i najważniejsze, wymyślenie niebanalnego i nieszablonowego spotkania i zabawy.

2) Przygotowania do ślubu i wesela

Poszukiwanie sukni ślubnej, bądź też garnituru to kolejne ważne zadanie świadków. Obowiązkiem każdej świadkowej jest pomoc przy wyborze sukni ślubnej, sukni na dzień poprawin oraz biżuterii ślubnej, butów. Dodatkowo, ma ona za zadanie doradzić w kwestii makijażu ślubnego oraz fryzury, jak i zadbać o zorganizowanie czegoś pożyczonego, niebieskiego i starego. Świadek analogicznie do świadkowej ma obowiązek pomóc Panu Młodemu w wyborze stosownego ubioru na ten piękny i wyjątkowy dzień. Może również być pomocny Pannie Młodej w wyborze stroju. Stare przysłowie mówi, ze Pan Młody nie powinien oglądać swojej wybranki przed ślubem w sukni – zasada ta nie dotyczy jednak świadka Pana Młodego.

Pomoc w przygotowaniu listy prezentów to kolejne zadanie świadków. W dzisiejszych czasach coraz częściej Młodzi decydują się na stworzenie takiej listy. Na pewno ich doradztwo będzie pomocne w zastanowieniu się, co mogłoby się przydać Narzeczonym po ślubie. Nieoszacowana pomoc świadków może okazać się również podczas ozdabiania butelek z alkoholem oraz podczas przygotowania winietek i planu rozmieszczenia gości. Narzeczeni bez skrępowania powinni poprosić o drobną pomoc swoich świadków, ich odciąży to z nadmiaru ślubnych obowiązków, a świadkom sprawi radość i poczucie sprawczości.

3) Dzień ślubu

W dniu ślubu ważnym obowiązkiem świadka jest bycie odpowiedzialnym za obrączki ślubne. Zgodnie z tradycją, to on sprawuje nad nimi opiekę. Bardzo często ma on również za zadanie dbanie by na stołach weselnych nie zabrakło alkoholu. Krótko kwitując, jak na każdego mężczyznę przystało, jest on odpowiedzialny przede wszystkim za techniczną stronę ślubu i wesela, łącznie z pilnowaniem, aby obsługa przyjęcia i orkiestra wykonywała dobrze swoje zadania. Istotne jest również, by świadek zatroszczył się, aby każda zaproszona osoba dotarła spokojnie na miejsce i usiadła we właściwym, wyznaczonym miejscu.

Świadkowa natomiast w tym wyjątkowym dniu pomaga przyszłej Pannie Młodej założyć suknię ślubną oraz biżuterię, jak i zadbać o wpięcie welonu we włosy. Przez cały ten dzień, dba ona by Panna Młoda wyglądała pięknie i olśniewająco. Dodatkowo, powinna zadbać o stworzenie koszyczka weselnego dla małżonków i ich gości, oraz przypilnowanie by niczego w nim nie brakowało przez całe wesele. Jako „prawa ręka” Małżonków należałoby, aby uczestniczyła podczas wyjść Panny Młodej do toalety czy pomagała jej w poprawianiu włosów i makijażu. Zarówno świadkowa i świadek powinni być wspólnie odpowiedzialni za wznoszenie przynajmniej jednego toastu podczas wesela oraz wygłoszenie krótkiego przemówienia. Pomoc przy odbieraniu prezentów ślubnych również dotyczy obu świadków. Ich zadaniem jest odbiór kwiatów i innych upominków, jak i piecza nad kartkami z życzeniami i kopertami z pieniędzmi.

4) Obowiązki dodatkowe

Przeważnie do dodatkowych obowiązków świadków należy udział podczas oczepin lub wszelakich zabaw na weselu. Obecność na sesji zdjęciowej, jak i koordynacja ewentualnego rozmieszczenia gości w hotelu bądź ich transportu po przyjęciu weselnych powinna również leżeć w gestii świadków.

W zależności od planów przyszłych Małżonków, tradycji czy obyczajów przedstawione obowiązki mogą się od siebie różnić. Mogą obejmować o wiele większy, bądź mniejszy zakres działań. Największy wpływ na ich zakres mają Narzeczeni, to oni tak naprawdę decydują czy potrzebują pomocy i w jakich rzeczach.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *