Lista gości weselnych

Organizowanie przyjęcia weselnego jest nierozerwalnie związane ze sporządzeniem listy gości weselnych. To właśnie przy jej tworzeniu bardzo często dochodzi do kłótni pomiędzy młodymi, jak i również na linii przyszli nowożeńcy – rodzice. W poniższym artykule przedstawimy Państwu kilka cennych uwag, w jaki sposób stworzyć listę gości weselnych, by maksymalnie zminimalizować ryzyko ewentualnych nieporozumień tudzież jakichkolwiek wątpliwości – do sytuacji należy podejść spokojnie i poszukać wspólnie rozwiązania, które zadowoli większość zainteresowanych, a najlepiej wszystkie strony.

Wszyscy nowożeńcy marzą, żeby w dniu ich ślubu i wesela być otoczonym przez bliskie im sercu osoby. O liczbie gości podczas tej wyjątkowej uroczystości decyduje przede wszystkim wysokość budżetu, jaki Młodzi chcieliby przeznaczyć na całą organizację przyjęcia weselnego. Praktycznie każda Para, po spisaniu imion i nazwisk swoich gości, przypomina sobie po pewnym czasie, że wypadałoby jeszcze kogoś zaprosić. W taki sposób Wasza lista wciąż się wydłuża, a niestety fundusz, którym możecie dysponować pozostaje taki sam. Istotne jest, aby lista była jak najbardziej przejrzysta i pomocna w podjęciu kluczowych decyzji podczas przygotowań. Warto w tym miejscu uświadomić sobie, iż podczas organizacji ślubu i wesela nie powinniście być do niczego zmuszani i każda podjęta decyzja, powinna być Waszą wspólną decyzją. Zaproście takie osoby, które chcecie widzieć obok siebie w trakcie tej pięknej i wyjątkowej dla Was uroczystości. Niewątpliwie, należy odpowiedzieć sobie również na jedno, znaczące pytanie. Mianowicie, na ile osób przewidujecie wesele. Należy także rozważyć pojemność sali, którą chcecie wynająć lub już wynajęliście.

Jak stworzyć listę gości weselnych – od czego zacząć?

Puntem wyjściowym przy zapraszaniu gości, jest odpowiedzenie sobie na pytanie: kogo chcecie zaprosić wyłącznie na ceremonię ślubną, a kogo również na imprezę weselną. Na podstawie takiego pogrupowania przygotowuje się listę gości. Tworzenie listy gości weselnych warto zacząć od spisania własnej listy gości. Każde z Was powinno stworzyć oddzielną listę – lista gości Panny Młodej i lista gości Pana Młodego. Kolejnym krokiem jest stworzenie wspólnej listy gości, których chcemy zaprosić, a na samym końcu ostatecznej (końcowej) listy gości weselnych (jeśli zdanie Waszych rodziców jest dla Was bardzo ważne, poproście ich o stworzenie ich własnych list, później porównajcie ze swoją, przed spisaniem tej ostatecznej). Na ostatecznej liście wpiszcie wszystkie ważne informacje o zaproszonych osobach ( imię i nazwisko, imię i nazwisko osoby towarzyszącej, liczbę dzieci, imiona dzieci, adres, telefon, jak i informację o ewentualnych alergiach, dietach) – ułatwi Wam to organizację Waszego wyjątkowego dnia.
Poniżej, dla ułatwienia tworzenia spisu Waszych gości przedstawiamy logiczną hierarchię zapraszanych osób: 1) rodzice i najbliżsi domownicy (bracia, siostry, dzieci rodzeństwa) 2) chrzestni, babcie oraz dziadkowie 3) dalsza rodzina: ciotki i wujkowie, kuzynki i kuzyni z rodzinami 4) przyjaciele, koleżanki i koledzy 5) bardzo daleka rodzina (na którą nalegają rodzice) 6) znajomi rodziców oraz sąsiedzi 7) inne osoby. Zasada jest bardzo prosta, zaczynamy tworzenie listy gości od osób, które są dla Was najważniejsze, które są wysoko w hierarchii rodzinnej, następnie przechodzimy do dalszej rodziny oraz przyjaciół i znajomych.

Tworzenie listy gości na wesele – krótkie savoir vivre

Istotną kwestię w tworzeniu listy gości na wesele stanowi również punkt dotyczący ilości zapraszanych gości z obu stron. Wiele par zastanawia się czy liczba gości powinna być równa. Naszym zdaniem nie ma sensu iść na porozumienie w postaci równej ilości zaproszonych bądź równej redukcji zaproszonych. Ważnym argumentem za naszym tokiem myślenia jest fakt, iż wszyscy zaproszeni goście, niezależnie od strony (Panny Młodej czy Pana Młodego) w dniu ślubu i wesela będą Waszą rodziną lub znajomymi. Zalecamy danie sobie czasu na zastanowienie, dlaczego akurat na tych osobach mi zależy. Świadomie uzasadniajcie swoje wybory, wszakże za każdym zaproszeniem kryje się Wasza potrzeba dzielenia się szczęściem i radością w tym wyjątkowym dniu oraz Wasze emocje. Podpowiadamy również, że zgodnie z savoir vivre, powinno się trzymać zasady, iż osobom pełnoletnim należy wręczyć zaproszenie z osobami towarzyszącymi, nawet w sytuacji, kiedy wiemy, że nie pozostają one w stałym związku. Wyjątek mogą stanowić osoby „starsze”, które z różnych powodów są stanu wolnego. W takich okolicznościach wypisuje się pojedyncze zaproszenie, bądź w sposób delikatny pyta o zdanie osoby zaproszonej. Osoby poniżej 18 roku życia (do około 16) mogą zostać zaproszone wraz z rodzicami.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *