Kiedy i od czego zacząć przygotowania do ślubu i wesela?

To pytanie zadaje sobie para młoda zaraz po zaręczynach. Wiadomo, że organizacja ślubu i wesela wymaga dużego zaangażowania i nakładów finansowych. Przyszli małżonkowie mają wiele obowiązków zawodowych i dodatkowo muszą wygospodarować czas na organizację tej wspaniałej imprezy.

Kiedy zacząć przygotowania do ślubu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Odpowiedź jest przede wszystkim uzależniona od tego, ile osób zamierzasz zaprosić. Jeśli Twoje wesele będzie kameralną uroczystością, przygotowania możesz rozpocząć nieco później. Inaczej wygląda sytuacja, gdy liczba gości będzie przekraczać 150.
Organizacje ślubu i wesela rozpocznij od rezerwacji sali weselnej. Musisz to zrobić od 1.5 roku do 2 lat przed datą ślubu (załóżmy, że na wesele zapraszasz około 200). Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że jesteś zmuszony do organizacji uroczystości w krótkim terminie. Jednak znalezienie sali na 4 lub 6 miesięcy uroczystością na tak dużą liczbę gości będzie nie lada wyzwaniem.

Na rok przed weselem podpisujesz umowę z zespołem muzycznym lub DJ -em. Warto zrobić to z dużym wyprzedzeniem, bo jeśli zrobisz to zbyt późno, może się okazać, że Twój ulubiony zespół ma już zajęty grafik. Z tak samo dużym wyprzedzeniem trzeba zamówić kwartet smyczkowy. Wcześniej trzeba porozmawiać proboszczem parafii, w której ma odbyć się ślub i poprosić o zgodę na specjalną oprawę muzyczną.

Jeśli chodzi o wybór sukni i garnituru weselnego wraz z dodatkami, zacznij się przygotowywać rok przed uroczystością. Wtedy jest wystarczająco dużo czasu, by zapoznać się najnowszymi trendami mody ślubnej. Twoja decyzja będzie odpowiednio przemyślana i podjęta bez zbędnego pośpiechu.
Jeśli planujesz videofilmowanie i fotografowanie na ślubie i weselu powinieneś załatwić tę kwestię na rok przed datą ślubu. Pamiętaj, że im później zaczniesz szukać fotografa i kamerzysty, tym trudniej Ci będzie znaleźć wolny termin.
Z niemal rocznym wyprzedzeniem musisz umówić się do fryzjera, manicurzystki i makijażystki. Dzięki perfekcyjnej fryzurze i wspaniałemu makijażowi każda panna młoda w tym dniu poczuje się wyjątkowo.
7-8 miesięcy wcześniej powinieneś zarezerwować sobie samochód, który będzie Was wiózł do ślubu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na nowoczesne auto, czy zabytkowe, zapotrzebowanie na auta ślubne jest duże i trzeba wcześniej zacząć szukać, aby znaleźć auto w przystępnej cenie.

5- 6 miesięcy przed ślubem powinieneś zakupić papeterię ślubną, przygotować atrakcje i upominki dla gości weselnych. Obecnie lista gości weselnych, winietki i zawieszki stanowią nieodłączny element każdego wesela. Młodzi przygotowują też liczne atrakcje dla gości np.: wypuszczanie gołębi, wypuszczenie motyli, bańki mydlane puszczane z agregatu, tuba z konfetti, oryginalny pierwszy taniec, fajerwerki, pokaz zdjęć, karaoke, księga gości, balony z helem, lampiony szczęścia, taniec „w chmurach”, fontanna czekoladowa, fontanna alkoholowa, pokaz sztuki barmańskiej, teatr ognia – „fireshow”, iluzjonista, komik, wybuchowy balon.

4-5 miesięcy wcześniej musisz pomyśleć o zakupie alkoholu. Wtedy nie ominą Cię żadne promocje. Zastanawiasz się, gdzie kupić w atrakcyjnej cenie alkohol? Tu pojawiają się trzy możliwości. Alkohol możesz kupić w hurtowni lub supermarkecie. Jeśli wesele jest organizowane w 4 lub 5- gwiazdkowym hotelu możesz zamówić open bar. Jeżeli natomiast przyjęcie obsługiwane jest przez barmanów, możesz u nich złożyć zamówienie na alkohol. Ostatnia opcja wydaje się najkorzystniejsza. Nie ryzykujesz, że zamówisz zbyt dużo lub zbyt mało alkoholu.

Minimum 3 miesiące przed datą ślubu musisz podjąć decyzję o tym, w jakiej parafii chcesz wziąć ślub, a także załatwić formalności Urzędzie Stanu Cywilnego. Najczęściej jest to parafia pana młodego lub panny młodej. Czasami zdarza się, że młoda para decyduje wziąć ślub poza swoimi parafiami. Zanim zgłosisz się do księdza z datą ślubu, musisz odbyć nauki przedmałżeńskie. Zazwyczaj odbywają się w ciągu kilku tygodniu lub w trybie przyspieszonym przez jeden tydzień, lub weekend.

2 -3 miesiące przed uroczystością zaślubin musisz zaprosić gości weselnych. Jeśli liczba gości jest duża, musisz zacząć odpowiednio wcześnie, tak by goście mieli czas na potwierdzenie przybycia. W pierwszej kolejności zaprasza się rodziców chrzestnych.

Ważną kwestią jest organizacja transportu i zakwaterowania gości weselnych. Możesz się tym zająć, kiedy masz już listę gości, którzy zaszczycą Cię swoją obecnością.

Miesiąc przed najważniejszym dniem w życiu, trzeba zdecydować się na florystę lub firmę dekoratorską. Będą odpowiedzialni za dekoracje kwiatowe. Wspólnie z florystą wybierzesz swój bukiet, wiązankę dla świadkowej, a także butonierki dla pana młodego i świadka. Możesz też pomyśleć o ewentualnych ozdobach dla pozostałych osób wchodzących w skład orszaku ślubnego.

W ostatnim tygodniu floryści dekorują kościół, w którym odbędzie się ślub i w porozumieniu z menedżerem, salę weselną. Zazwyczaj w ofercie sali weselnej nie ma tortu weselnego. Dlatego musisz zamówić go około 2 tygodnie wcześniej. Przecież nikt z nas nie wyobraża sobie tak wyjątkowej uroczystości bez tortu, który jest symbolem szczęścia i dobrobytu.

Zanim rozpoczniemy przygotowania do najważniejszego dnia naszym życiu, warto ustalić harmonogram ślubnych przygotowań. Wtedy unikniemy niepotrzebnego stresu i zaoszczędzimy pieniądze.
Przeraża Cię ilość obowiązków niezbędnych do przygotowania najważniejszego dnia w życiu ? Jesteś osobą zapracowaną i nie masz czasu, by się zająć organizacją? Jeśli przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiadasz twierdząco, oferta agencji ślubnej jest skierowana właśnie do Ciebie. Profesjonalni konsultanci ślubni sprawią, że twój ślub i wesele pozostaną na zawsze w pamięci, jako wyjątkowa uroczystość.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *