Jak wybrać salę weselną?

Wybór sali weselnej jest bardzo często pierwszą z decyzji podejmowaną podczas przygotowań i planowania ślubu oraz wesela. Wybór sali na wesele nie jest łatwym zadaniem i wielu Parom spędza sen z powiek. Tym bardziej, iż jest to także jeden z największych wydatków, jakie czekają Narzeczonych. Warto więc tej decyzji poświęcić odpowiednio dużo czasu, gdyż dobrze wybrana sala weselna zagwarantuje Parze Młodej oraz ich gościom rewelacyjną atmosferę i świetną zabawę do białego rana.

Jak wybrać wymarzoną salę weselną?

Piękne wnętrza, pyszna kuchnia a może duży ogród – czy te punkty wystarczą przy wyborze sali weselnej? Czy może wziąć pod uwagę również inne aspekty podczas poszukiwana odpowiedniego miejsca na wesele? Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze kwestie, które należy rozważyć przed wyborem tego jedynego miejsca na wesele. W tym króciutkim zestawieniu postaramy się, bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu, opisać najistotniejsze rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze lokalu na wesele. Warto podkreślić, że niełatwym zadaniem jest znalezienie idealnego miejsca, to znaczy takiego, które spełniałoby Wasze wszystkie kryteria. Każda Para sama będzie musiała zdecydować, które rzeczy są dla nich najważniejsze, a które potraktować mniej poważnie…

Ilość miejsc – wielkość sali weselnej

Priorytetem przy wyborze sali weselnej jest ustalenie ilości zaproszonych gości. (Odsyłamy Państwa do zapoznania się z artykułem pomocnym przy sporządzaniu listy gości: Lista gości weselnych – praktyczne porady). Oczywiście, w tak wczesnej fazie przygotowań, nie musi to być bardzo dokładna liczba zaproszonych gości, lecz przybliżona. Narzeczeni muszą zdecydować czy będzie to małe przyjęcie z 30 gośćmi, czy duże wesele na 200 gości. Jest to kluczowe pytanie, gdyż każda sala posiada swoje ograniczenia dotyczące ilości gości na danej sali. Dodatkowo, obok pojemności określonego miejsca – aby możliwe było zapewnienie ważnych i dobrych standardów zaproszonym gościom, ważnym zagadnieniem jest również przestrzeń danego lokalu. Warto zwrócić uwagę, czy wszyscy goście będą posiadać odpowiednio dużo miejsca do rozmów, tańca, jak i optymalne warunki siedzenia przy stole. Oglądając daną salę weselną powinno się sprawdzić, czy w wybranym przez Was obiekcie jest tylko jedna czy więcej sal oraz czy posiadają one osobną „infrastrukturę” tzn. wejście na salę, własny ogród, tak aby zaproszeni goście nie mieszali się z gośćmi z innej imprezy. Z wielkością sali związana jest również kwestia przestrzeni odpowiedniej do ilości osób. Mianowicie, warto uzmysłowić sobie, że 100 osób w bardzo dużej przestrzeni nie będzie się czuła przytulnie oraz miło. Z kolei te 100 osób, w sali dedykowanej dla 50-60 osób będzie czuło się niekomfortowo.

Lokalizacja i baza noclegowa – położenie oraz ilość miejsc noclegowych na sali weselnej

Kolejnym kluczowym elementem w wyborze sali weselnej jest jej lokalizacja. Przyszła Młoda Para powinna zwrócić uwagę na odległość wybranego przez nich miejsca od ceremonii ślubnej. Istotne jest, aby nie pokonywać zbyt dużych dystansów, męcząc tym samym wszystkich gości. Zastanowić należy się również nad ewentualną odległością od miejsca noclegowego, o ile wybrana sala nie posiada bazy noclegowej dla gości weselnych. Optymalnym rozwiązaniem jest wybranie takiego miejsca, które proponuje praktyczne rozwiązanie w postaci pokoi na miejscu.
Jeśli wesele odbywa się przy uczestnictwie dzieci, warto by Narzeczeni zorientowali się czy w najbliższej okolicy miejsca wesela jest plac zabaw. Wiele sal oferuje takie rozwiązanie w swoim ogrodzie. Miejsce do zabawy dla dzieci, zapewne umili czas gościom z dziećmi oraz ułatwi im życie. Ogród przy miejscu, gdzie odbywa się wesele jest świetnym pomysłem, szczególnie przydatnym w okresie letnim. Zawsze przyjemnie usiąść, pooddychać świeżym powietrzem i chwilę odpocząć od muzyki i tańców. Dodatkowo, jest idealnym miejscem do organizowania dodatkowych atrakcji weselnych: pokaz fajerwerków, zdjęcia czy grill.

Wiele osób uważa, iż podstawą udanego wesela jest smaczne jedzenie. Dlatego też, podczas poszukiwań miejsca optymalnego na przyjecie weselne, warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Coraz częściej można spotkać się podczas poszukiwań sali z opcją menu degustacyjnego. Jest to bardzo pomocne w podjęciu decyzji. Najlepsze sale weselne posiadają w swoim menu bardzo dużo pozycji do wyboru – i to nie tylko tych tradycyjnych, lecz również wegetariańskich czy menu dla alergików. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważne zagadnienie. Wśród gości może znaleźć się osoba o innych preferencjach żywieniowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze sali weselnej?

Niezwykle ważne przy wyborze miejsca weselnego są również inne, dodatkowe kwestie. Jedną z nich są dodatkowe koszty, które bardzo często są ukrywane przed Narzeczonymi. Dlatego też, powinno się dopytać w trakcie rozmowy o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Warto zapytać również o parking dla gości weselnych, dekorację sali oraz możliwości wniesienia swojego tortu czy alkoholu, jak i czy jest za to pobierania opłata. Dowiedzieć się należy również, ilu kelnerów będzie obsługiwało wesele oraz czy istnieje możliwość roznoszenia alkoholu przez obsługę.
W obecnych czasach klimatyzacja powinna być standardem w salach weselnych. Niestety, nie każde miejsce oferuje taka usługę. Jej brak, potrafi bardzo utrudnić zabawę zaproszonym gościom, a nawet zrujnować całe wesele. Jest to jeden z punktów, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru sali. Dodatkowo, Narzeczeni powinni ustalić czy wybrany przez nich lokal posiada ramy czasowe organizowanej imprezy. Zapoznajcie się w sposób szczegółowy z tym zagadnieniem, aby Wasze wesele mogło trwać tyle ile chcecie Wy i Wasi goście i nie zostało niczym zakłócone.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *